De Universitaire Stichting biedt elk jaar een ruim aanbod van kwaliteitsvolle activiteiten aan de Club-leden aan.
Voor meer informatie klik op de foto of de titel.
Op woensdag 29 april 2026 om 17u organiseert de Universitaire Stichting een event over het thema "Welk Restitutiebeleid voor Nazi-Roofkunst?". Vier sprekers zullen verschillende ervaringen en invalshoeken daarover toelichten : Ann Demeester, directeur van het Kunsthaus Zürich (dat de omstreden collectie Bührle herbergt), Francisca Vandepitte, senior curator moderne kunst aan de Koninklijke Musea voor Schone Kunsten van België, Geert Sels, journalist bij De Standaard, die recent een gewaardeerd boek uitbracht over het onderwerp onder de titel "Kunst voor Das Reich" en "Le trésor de guerre des nazis"(Engelse vertaling in voorbereiding), en Kim Oosterlinck, directeur van de Koninklijke Musea voor Schone Kunsten van België, die meerdere publicaties wijdde aan dit onderwerp. Het event zal worden ingeleid en gemodereerd door Michel Flamée, die hieraan in het internet-tijdschrift Lootedart.com een uitgebreide studie wijdde.
De uiteenzettingen zullen gebracht worden in Engels, Nederlands en Frans, naar keuze van de spreker, evenwel zonder simultaanvertaling.
Na de Q&A volgt de gebruikelijke receptie.
Deelname:
35 € p.p. voor leden van de Universitaire Stichting en partner,
45 € p.p. voor niet-leden.
De sprekers
Ann Demeester, geboren in 1975 in Brugge, België, is sinds oktober 2022 directeur van het Kunsthaus Zürich, het grootste kunstmuseum van Zwitserland.
Van 2014 tot februari 2022 was ze directeur van het Frans Hals Museum in Haarlem, Nederland, een museum voor oude meesters, moderne en hedendaagse kunst.
Daarvoor stond ze acht jaar lang aan het hoofd van het de Appel Arts Centre, een tentoonstellingscentrum voor hedendaagse kunst en performance in Amsterdam, bekend om zijn opleidingen voor curatoren.
Ann Demeester studeerde literatuur en taalkunde (Engels/Nederlands/Noors) en werkte als kunstcriticus bij nationale media.
Ze was assistent van Jan Hoet en curator van het Belgisch Stedelijk Museum voor Actuele Kunst in Gent (SMAK) en het Deutsches Museum MARTa Herford.
Ann Demeester was in 2003 co-curator van de Tirana-biënnale en realiseerde tentoonstellingen met kunstenaars als Salla Tykka, Zarina Bhimji, Mika Rottenberg, Nina Yuen, Bjarne Melgaard, Luc Tuymans en Michael Borremans. In 2009 was ze samen met Kestutis Kuizinas curator van de Baltische Triënnale in Vilnius.
Tot 2022 bekleedde Ann Demeester als hoogleraar de leerstoel kunst en cultuur aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Haar onderwijsactiviteiten richtten zich op het begrip "Transhistorisch Museum", een museum waarin kunstwerken, objecten en ideeën uit verschillende tijdperken en perioden met elkaar in dialoog gaan.In Nederland staat Ann Demeester bekend als een gerespecteerde ambassadeur voor beeldende kunst en musea, die een levendige dialoog onderhoudt met de politiek, de media en het publiek. Voor haar verdiensten verleende het Nederlandse koningshuis haar in 2022 de titel van ridder - officier in de Orde van Oranië-Nassau.
Francisca Vandepitte (°1966) behaalde een doctoraat in de kunstwetenschappen aan de Universiteit Gent (1996). Ze is senior conservator Moderne kunst & Magritte Museum bij de Koninklijke Musea voor Schone Kunsten van België in Brussel en hoofd van de afdeling restauratie van moderne en hedendaagse kunst. Sinds 2015 is ze ook docent conservatiestudies aan de Vrije Universiteit Brussel (VUB). Als auteur richt ze zich op Belgische kunst uit de 20ste eeuw en op technische kunstgeschiedenis.
Als verantwoordelijke voor de verzameling schilderkunst (1900-1968) stond zij in voor de focustentoonstelling “Beroving” in de cyclus “Onze verzameling in vraag”, KMSKB, 10.02.2022-30.08.2023, een initiatief in het kader van de restitutie van het schilderij Bloemen, door Lovis Corinth.
Kim Oosterlinck is algemeen directeur van de Koninklijke Musea voor Schone Kunsten van België en professor aan de Université libre de Bruxelles. Zijn werk op het gebied van kunst richt zich onder meer op de impact van de ontdekking van vervalsingen op de kunstmarkt, de reacties van de kunstmarkt tijdens monetaire hervormingen, de commerciële strategie van kunsthandelaren, de motivatie van banken om collecties aan te leggen, kunstexpertise en de werking van de jury van de Salon in de 19e eeuw. Ten slotte heeft Kim Oosterlinck expertise opgebouwd over de kunstmarkt in oorlogstijd en verschillende artikelen gepubliceerd over de Belgische, Britse, Nederlandse, Franse en Duitse kunstmarkten tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Geert Sels (1965) is germanist en theaterwetenschapper (KU Leuven). Hij werkte als journalist voor VRT en De Morgen, en is sinds 1996 cultuurredacteur bij De Standaard. Hij schreef daar lang over theater – in 2005 verscheen van hem het boek ‘Accidenten van een zaalwachter’, een monografie over theaterregisseur Luk Perceval. Nu schrijft hij over architectuur, cultuurbeleid, kunstvervalsing en roofkunst.
Voor een reeks artikels over roofkunst kreeg hij in 2014 De Loep voor onderzoeksjournalistiek. In 2016 volgde een reeks artikels over schilderijen die tijdens de oorlog uit België verdwenen en die zich nog steeds in het buitenland bevinden. Hij schreef in 2017 het themanummer ‘Kunst voor Das Reich’ voor het magazine Openbaar Kunstbezit Vlaanderen, waarin hij aangaf dat niet alle oorlogskunst in de Belgische musea een sluitende herkomst heeft. Eind 2022 verscheen zijn boek ‘Kunst voor das Reich’, het resultaat van acht jaar onderzoek, en dat inmiddels ook vertaald werd in Franse editie onder de titel 'Le trésor de guerre des Nazis'.
Prof. Dr. Em. Michel Flamée bouwde een eclectische carrière uit. Naast de constante van deeltijds onderzoek en onderwijs aan VUB en ULB, deed hij ruime praktische ervaring op, zowel lokaal als Europees en internationaal, als advocaat, magistraat, toezichthouder in de financiële sector en later lid en voorzitter van bestuursraden van verzekeringsondernemingen. Zijn belangstelling voor Roofkunst, waarover hij ook publiceerde, is niet vreemd aan de keuze van het vakgebied waarin hij doctoreerde, met bekroning door de Fernand Collinprijs, nl. de intellectuele en industriële eigendom. Hij gidste vier reizen van de Universitaire Stichting doorheen Praag, Wenen, Berlijn en Sils-Maria. Deze laatste besloot met een bezoek aan het Kunsthaus Zürich. Deze studieavond bouwt hierop voort.
Op 19 februari 2026 om 11u brengt de Universitaire Stichting onder begeleiding van de heer Géry Daeninck een uniek bezoek aan de "Muziekkapel Koningin Elisabeth" te Waterloo, gevolgd door een concert Masterclass Piano met Sir Andras Schiff.
Op de middag nemen we ons middgamaal in "Le Chapel".
Programma
- aankomst vóór 11 u.
- 11.10-12.30 uur: rondleiding, in het bijzijn van de heer Géry Daeninck
- 12.30-14.30 uur: lunch (drank inbegrepen) in het restaurant “Le Chapel”
- 14.30- ±16.30 uur: masterclass van Andras Schiff - - Piano : Sir Andras Schiff -, Studio Haas Teichen
Deelname: 95€ pp. Inschrijvingsformulier
In te schrijven voor 5 februari 2026.
Op 19 februari 2026 om 11u brengt de Universitaire Stichting onder begeleiding van de heer Géry Daeninck een uniek bezoek aan de "Muziekkapel Koningin Elisabeth" te Waterloo, gevolgd door een concert Masterclass Piano met Sir Andras Schiff.
Op de middag nemen we ons middgamaal in "Le Chapel".
Programma
- aankomst vóór 11 u.
- 11.10-12.30 uur: rondleiding, in het bijzijn van de heer Géry Daeninck
- 12.30-14.30 uur: lunch (drank inbegrepen) in het restaurant “Le Chapel”
- 14.30- ±16.30 uur: masterclass van Andras Schiff - - Piano : Sir Andras Schiff -, Studio Haas Teichen
Deelname: 95€ pp. Inschrijvingsformulier
In te schrijven voor 5 februari 2026.
In opvolging van het bezoek aan Aix-en-Provence en Iter, organiseert de Universitaire Stichting een reis naar Genève, Lausanne en het CERN. Deze reis gaat door van woensdag 4 februari 2026 tot zaterdag 7 februari 2026 of zondag 8 februari 2026 (naar keuze van de deelnemer).
Hieronder volgt de voornaamste informatie over de reis. Voor meer uitgebreide informatie zie het document dat u door onderstaande link kunt downloaden.
Het programma in een notedop:
- woensdag 4/2 : aankomst in het hotel Lake Geneva**** tegen de middag - in de namiddag bezoek aan World Trade Organization - 's avonds diner met uitleg over CERN.
- donderdag 5/2: bezoek aan CERN
- vrijdag 6/2: bezoek aan EPFL en het Olympisch museum in Lausanne
- zaterdag 7/2: bezoek aan Genève
Kostprijs: nog niet juist te bepalen; we schatten maximaal voor 3 nachten 1.475 € p.p. (in double) en 1.750 € (in single), en voor 4 nachten 1.625 € p.p. (in double) en 1.950 € (in single), reis zelf niet inbegrepen.
Voorschot te betalen bij reservatie: €500 per persoon in een tweepersoonskamer en €750 in een eenpersoonskamer, op de rekening van de Club US - BE21 2100 7148 4103 vóór 18/12/2025.
Voor de reservatie kan men gebruik maken
- ofwel van het elektronisch registratieformulier,
- ofwel van het Word-document dat met onderstaande link kan gedownload worden, ingevuld en per mail aan de Universitaire Stichting overgemaakt, samen met kopie van de identiteitskaart(en).
De Universitaire Stichting organiseert voor haar leden een exclusieve rondleiding (in N) met een "Ambassadeur" op de “BRAFA ART FAIR” op woensdag 28 januari 2026 om 11 u, gevolgd door een walking lunch.
De expo loopt in Brussels EXPO van 25/1 tot 1/2/2026.
De "ambassadeurs" zijn prominente figuren uit de kunstwereld of vooraanstaande verzamelaars. Tijdens een rondleiding van ruim een uur delen zij hun persoonlijke favorieten met museumvrienden en culturele kringen. Het is een unieke en inspirerende manier om de beurs te ontdekken door de ogen van een estheet.
Sinds de oprichting in 1956 combineert BRAFA excellentie met eclecticisme. De beurs beslaat vandaag meer dan 20 specialiteiten, van de oudheid tot hedendaagse kunst, waaronder oude meesterwerken, klassieke Afrikaanse kunst, antiek en designmeubilair, zilverwerk, tapijten en textiel, zeldzame boeken en juwelen.
De BRAFA 2026 heeft de Koning Boudewijnstichting, die 50 jaar wordt, als eregast uitgenodigd.
Praktische informatie over de rondleidingen:
- Periode van BRAFA: van zondag 25 januari t.e.m. zondag 1 februari 2026 (uitgezonderd maandag 26 januari).
- Ons bezoek: woensdag 28 januari om 11 uur gevolgd door een walking lunch.
- Locatie: Brussels Expo (Paleizen 3, 4 en 8), Belgiëplein 1, 1020 Brussel.
- Groepsgrootte: 10 personen (een groep N en een groep F) – Snel erbij zijn is de boodschap.
- Prijs: €70 p.p.: toegang, rondleiding met een Ambassadeur, catalogus (één per koppel), een glas champagne en walking lunch.
Na de lunch kan u nog rustig verder de Expo bezoeken.
Geïnteresseerd? Inschrijven via het reservatieformulier en betalen vóór 15 december 2025 (op vraag van de organisatoren – gezien de beperking op het aantal toegelaten groepen).
Voor meer info over BRAFA, klik de link hieronder.
In het Ethisch Forum 2025 van de Universitaire Stichting werd een gedachtenwisseling gehouden over de interne beperkingen van de academiche vrijheid, met als titel
ACADEMIC FREEDOM UNDER ATTACK - ALSO FROM WITHIN?
Het Ethisch Forum 2025 heeft een nieuw formaat: een vooravond-activiteit van 17 tot 19 u.
Voor meer informatie wordt verwezen naar de website van het Ethisch Forum






